‫ اخبار

امنیت و حریم خصوصی کودکان در شبکه‌های اجتماعی (۳)

در آگاهی‌رسانی‌های شماره ۱ و ۲ از سری آگاهی‌رسانی‌های امنیت و حریم خصوصی کودکان در شبکه‌های اجتماعی به بررسی اهمیت حریم خصوصی کودکان در شبکه‌های اجتماعی و خطراتی که از این طریق متوجه کودکان می‏شود به همراه نقش اساسی والدین در این حوزه پرداختیم. در این آگاهی‌رسانی ‌و آگاهی‌رسانی بعد به برخی از نکاتی که والدین برای حفاظت از فرزندانشان در شبکه‌های اجتماعی بایستی رعایت کنند، می‌پردازیم.

1.مواظب باشید کودکانی که سن آن‌ها بسیار کم است از شبکه‌های اجتماعی بدون نظارت استفاده نکنند.

امنیت و حریم خصوصی کودکان در شبکه‌های اجتماعی

در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی مشهور شرط سن (مثلا بالای ۱۳ سال) برای کاربران گذاشته شده است که البته در حال حاضر به راحتی قابل دور زدن است، چرا که هیچ راهی برای تصدیق سن واقعی کاربران شبکه‏های اجتماعی وجود ندارد و کاربر به راحتی می‌تواند با وارد کردن سن خود به دروغ، در این‌گونه شبکه‌های اجتماعی عضو شود. به همین دلیل است که والدین بایستی بر روی فعالیت‌های فرزندانشان (به خصوص در سنین کمتر) در فضاهای مجازی و در استفاده از ابزارهای مختلف اتصال به اینترنت نظارت کافی را داشته و حتی‌المقدور از عضویت ایشان در شبکه‌های اجتماعی جلوگیری نمایند.

2. تنظیمات امنیت و حریم خصوصی دستگاه‌هایی که کودکان و نوجوانان از طریق آن‌ها به اینترنت متصل می‌شوند را به طور مرتب بررسی کنید.

امنیت و حریم خصوصی کودکان در شبکه‌های اجتماعی

با دستگاه‌های خود آشنا شوید و طرز کار تمامی امکانات و نرم‌افزارهای آن را یاد بگیرید. از همه مهم‌تر با تنظیمات امنیت و حریم خصوصی آن آشنا شوید. استفاده از منابعی مانند درگاه مرکز ماهر، وبگاه پلیس فتا و غیره در این مورد توصیه می‌شود. کودکان بسیار کنجکاوند و خیلی سریع‌تر از شما تمامی ابعاد دستگاه‏ها را یاد گرفته و به همه جای آن سرک خواهند کشید. تنظیمات دستگاه‌هایی که در اختیار کودکان و نوجوانان خانواده قرار می‌گیرند را در بالاترین و امن‌ترین حالت قرار دهید تا مبادا در حین استفاده از این دستگاه‌ها توسط کودکانتان برای آن‌ها خطری ایجاد شود. بهترین حالت این است که سعی کنید و وقت کافی صرف کنید تا در هنگام استفاده از دستگاه، تحت نظر مستقیم شما باشند.

3. تنظیمات حریم خصوصی صفحه کاربری کودکانتان در شبکه‌های اجتماعی را به طور مرتب بررسی کنید.

امنیت و حریم خصوصی کودکان در شبکه‌های اجتماعی

در کنار تنظیمات دستگاه، تنظیمات حریم خصوصی شبکه‌ اجتماعی نیز بسیار مهم است. حتی در شبکه‌های اجتماعی مخصوص کودکان نیز خطراتی وجود دارد و نمی‌توان صرفا با تکیه بر این موضوع خیالمان در مورد فعالیت کودکان و نوجوانان در فضای مجازی راحت باشد. تنظیمات حریم خصوصی صحیح در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند از نمایش اطلاعات کودکان، مطالب درج‌شده و فعالیت‌های آن‌ها به افراد ناخواسته جلوگیری کند. ضروری است که هر از چند گاهی این تنظیمات را بررسی کنید و از عدم تغییر آن‌ها به صورت ناخواسته توسط کودک مطمئن شود. همچنین اهمیت این تنظیمات را برای کودکان و نوجوانان به شفاف‌ترین وجه ممکن توضیح دهید.

4. از نرم‌افزارهای فیلترینگ و مانیتورینگ استفاده کنید.

امنیت و حریم خصوصی کودکان در شبکه‌های اجتماعی

نرم‌افزارهای متعددی موجود است که به کمک آن‌ها می‌توانید فعالیت اینترنتی کودکان و نوجوانانتان را نظارت کرده و کنترل نمایید. این نرم‌افزارها امکانات متعددی دارند، از جمله:

  • گزارش انواع فعالیت‌های برخط کودک از جمله مدت زمان حضور در وب‌گاه‌های مختلف، کلماتی که وی در وب‏گاه‌های مختلف تایپ کرده است و غیره.
  • می‌توانند از نمایش محتوای نامناسب تعریف‌شده توسط والدین جلوگیری کرده و فیلترهای لازم را اجرا کنند.
  • می‌‌توانند از انجام بعضی فعالیت‌ها توسط کودکان و نوجوانان جلوگیری نمایند، مثلا از انجام چت توسط کودکان جلوگیری نمایند.
  • می‌توانند برخی از ماژول‌های سخت‌افزاری مانند دوربین و یا میکروفون را در هنگام استفاده کودک از دستگاه غیر فعال کنند.
  • و ....

دقت شود که برخی دستگاه‏های همراه و تبلت‏ها خود تنظیمات مخصوصی برای محدودسازی دسترسی برای یک کاربر خاص دارند و امکان تنظیم دستگاه به حالت‏هایی مانند حالت کودکان (Kid’s Mode) وجود دارد.

5. در خانواده برای استفاده از شبکه‌ّهای اجتماعی و دستگاه‌های متصل به اینترنت قوانین پایه‌ای تبیین کنید و به آن پایبند باشید.

امنیت و حریم خصوصی کودکان در شبکه‌های اجتماعی

حفاظت برخط از خانواده (Family Online Safety Institute-FOSI)‌ پیشنهاد می‌کند که مجموعه‌ای از قوانین برای حفاظت از تمامی افراد خانواده در محیط اینترنت و فضای مجازی، توسط پدر و مادر وضع شود. بهتر است این قوانین در محیط خانواده مورد بحث قرار گرفته و شفاف شود. همچنین خطراتی که متوجه اعضای خانواده است و چگونگی کاهش این خطرات توسط این قوانین برای کودکان و نوجوانان تصریح شود. استفاده از منابعی مانند درگاه مرکز ماهر، پلیس‌ فتا و غیره می‏توانند به والدین در مشخص‏سازی این قوانین کمک کنند.

6. سعی کنید عادت‌های کودکان و نوجوانانتان را بشناسید.

امنیت و حریم خصوصی کودکان در شبکه‌های اجتماعی

لازم نیست که در مورد فعالیت‌های کودکتان جاسوسی کنید و یا تک‌تک فعالیت‌های وی را به صورت سرسختانه زیر نظر بگیرید. کافی است که در مورد فعالیت‌های وی آگاهی داشته و نظارت ضمنی به آن‌ها داشته باشید. در واقع بایستی عادت‌های وی را بشناسید؛ مثلا خوب است بدانید که در مدرسه، محل زندگی و ... با چه کسانی رابطه دوستی دارد و از اینکه خارج از این افراد و خانواده، دوستان دیگری در شبکه اجتماعی و فضای مجازی ندارد مطمئن شوید. یکی از به‌روش‌ها در این حوزه این است که در تدوین قوانین پایه خانواده، حق دریافت نام کاربری و رمز عبور کودکان در شبکه‌‌های اجتماعی برای نظارت بر آن‌ها را برای خود قائل باشید و با شفاف‌سازی و بیان علل این کار برای کودک، رضایت وی را جلب نمایید.

در آگاهی‌رسانی بعد نکات دیگری نیز در این زمینه بیان خواهد شد.


مشخصات خبر

تاریخ ایجاد: 4 مرداد 1395

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0