‫ اخبار

مهندسی اجتماعی (۳): حملات صیادی

شبکههای اجتماعی به عنوان ابزاری برای تسهیل ارتباطات نوین به‌منظور برقراری روابط شخصی و حرفه‌ای شناخته‌شده‌اند. با این حال، هکرها و مهاجمان دنیای مجازی از این بستر برای اهداف سوء خود بهره‌برداری کرده و این شبکه‌ها را محل مناسبی برای دست‌یابی به مقاصد و منافع خود یافته‌اند. این فعالیت­های خرابکارانه عموما در قالب حملات صیادی سامان‌دهی و اجراشده‌اند. عبارت «حملات صیادی» مرتبط با پدیده‌ای اجتماعی است که در آن فرد یا گروهی در قالب و فرم قابل‌اعتماد و شناخته‌شده خود را نمایانده و به این شکل سعی در جمع‌آوری اطلاعات حساس از کاربر را دارند. دلیل نام‌گذاری این حملات به «حملات صیادی»، شباهت این روش با ماهی‌گیری است که در آن صیاد از طعمه برای به دام انداختن صید و شکار استفاده می­کند. خطر مواجه با طعمه‌های صیادی (نظیر صفحات جعلی وب و رایانامه‌های آلوده) در سراسر دنیای مجازی وجود دارد؛ به‌ویژه در شبکه­های اجتماعی که به دلیل گستردگی کاربران و دسترسی آسان به اطلاعات حساس افراد، نسبت به اکثر سرویس‌های اینترنتی، محل مناسب‌تری برای شناسایی و به دام انداختن قربانیان است.

حملات صیادی

بر اساس تحقیقات آزمایشگاه Kaspersky، یکی از معتبرترین مراکز تحقیق و توسعه در حوزه مقابله با حملات سایبری، 22 درصد اهداف حملات صیادی متوجه کاربران یکی از معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین شبکه‌های اجتماعی در دنیاست. در این گزارش بیان‌شده که روزانه بیش از 20000 حمله صیادی که هدفش شبکه اجتماعی مذکور است، رصد می‌شوند. این آمار نشان از آن دارد که کاربران شبکه‌های اجتماعی نیازی ضروری به برنامه‌های آگاهی‌رسانی امنیتی برای مصونیت از چنین حملاتی دارند. در ادامه باهدف آگاهی‌بخشی در مورد انواع گوناگون حملات صیادی در چارچوب شبکه‌های اجتماعی به بیان برخی توصیه‌ها و راهکارهای پیشگیرانه برای جلوگیری از افتادن کاربران در دام این حملات می‌پردازیم.

  • حملات صیادی فریبنده (Deceptive Phishing)

حملات صیادی فریبنده، رایج‌ترین نوع حملات صیادی در شبکه‌های اجتماعی است. در یک سناریوی متداول، مهاجم (که در حملات صیادی، اصطلاحاً صیاد نامیده می‌شود) با یک حساب کاربری ساختگی وارد شبکه اجتماعی شده، خود را به‌جای شخص دیگری جا زده و با دوستان وی در آن شبکه ارتباط برقرار می‌کند. پس‌ازآن، صیاد اقدام به ارسال پیام‌هایی برای این افراد می‌نماید که حاوی پیوندهای مخرب هستند؛ با این امید که تعداد هرچه بیشتری از آن‌ها در دام بیفتند. اغلب این پیوندها، حاوی مطالبی جعلی بوده که با قرار دادن قربانی در وضعیت حساس یا نگران‌کننده (مثل امکان ابتلا به ویروس، فرصت استثنایی برای کاهش هزینه و خرید با تخفیف و غیره)، وی را ترغیب می‌کند تا اطلاعات شخصی خود را وارد نماید؛ درحالی‌که این اطلاعات قرار است در اختیار صیاد قرار گیرند.

هدف اکثر این حملات، دسترسی صیاد به اطلاعات شخصی قربانیان (مثل اطلاعات بانکی)، برای سوءاستفاده‌هایی مانند دزدی یا جعل هویت است. با این حال در برخی مواقع، هدف صیاد ورود خسارت به قربانیان نیست، بلکه جمع‌آوری اطلاعات شخصی و فروش آن‌ها به اشخاص یا گروه‌های دیگر است.

حملات صیادی

استفاده از نام و شهرت افراد معروف نیز یکی از ابزارهای مهاجمین برای اجرای حملات صیادی فریبنده است. صیادان با ایجاد حساب‌های کاربری به نام افراد مشهور در شبکه‌های اجتماعی، انبوهی از کاربران را به سمت خود کشانده و به‌این‌ترتیب زمینه مناسبی برای حمله صیادی خود فراهم می‌کنند. نکته جالب‌توجه، ساخت مجموعه‌ای از حساب‌های کاربری جعلی برای فریب بیشتر کاربران است. در این سناریو، صیاد به‌عنوان مجموعه‌ای از افراد وارد شبکه اجتماعی شده و ارتباطات میان این حساب‌ها را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کند که از دید کاربران دیگر، رفتارها و ارتباطات عادی و باورپذیر به نظر برسد. به‌این‌ترتیب، قربانیان ساده‌تر به این کاربران جعلی اعتماد کرده و به‌احتمال بیشتری در دام حمله صیادی خواهد افتاد.

شایان‌ذکر است، افراد واقعی هیچ‌گونه کنترلی بر روی این حساب‌های جعلی که به نام آن‌ها ساخته‌شده نخواهند داشت؛ مگر با همکاری متولیان شبکه‌های اجتماعی. به همین دلیل است که امروزه، اکثر شبکه‌های اجتماعی اقدام به ارائه سرویس‌هایی برای ارائه «نمایه‌های معتبر» کرده‌اند؛ به این صورت که افراد مشهور علاوه بر ایجاد حساب کاربری، هویت خود را برای شبکه اجتماعی احراز کرده و در مقابل، شبکه اجتماعی به کاربران اعلام می‌کند که صاحب این حساب کاربری، واقعاً همان فردی است که ادعا می‌شود.

  • حملات صیادی مبتنی بر بدافزارها

نوعی دیگر از انواع حملات صیادی، با استفاده از نرم‌افزارهای مخرب و بدافزارها انجام می‌شود. عموماً در این روش، صیاد ابتدا یک نرم‌افزار یا افزونه جعلی برای یک شبکه اجتماعی تولید کرده و پس از فریب یک قربانی به نصب آن، پیام‌های مخربی حاوی آگهی نصب همین برنامه برای دیگران نیز می‌فرستد. بهترین راه پیشگیری در برابر این نوع از حملات، حفظ آگاهی در هنگام نصب برنامه‌های ناشناس است؛ به‌ویژه برنامه‌هایی که درخواست دسترسی گسترده به اطلاعات شخصی کاربر دارند. روش متداولی که صیادان از آن برای فریب افراد به نصب نرم‌افزار مخرب استفاده می‌کنند، دادن وعده امکانات بیشتر و جذاب‌تر در این نرم‌افزارها است؛ برای مثال، امکان مشاهده اطلاعاتی که شبکه اجتماعی به‌صورت پیش‌فرض اجازه مشاهده آن‌ها را نمی‌دهد.

در برخی موارد نیز، صیادان از بدافزارهای پنهان‌شده در دیگر برنامه‌ها مانند بازی‌های رایانه‌ای استفاده می‌کنند. برای مثال، یک بازی معروف باهدف جمع‌آوری شناسه‌های کاربری و گذرواژه کاربران در شبکه اجتماعی تولیدشده بود که پس از کشف و تشخیص این هدف سوء، کلیه فروشگاه‌های برنامه‌های موبایل (نظیر Google Play)، بازی مذکور را از فهرست نرم‌افزارهای خود حذف کردند. بااین‌حال، برنامه‌های مخرب مشابهی ممکن است همچنان در دسترس باشند و با نصب آن‌ها، کاربر در معرض خطر بدافزارها قرار گیرد.

  • حملات صیادی به روش تزریق محتوا(Content-injection phishing)

در این روش، مطالب حاوی محتوای مخرب به نقل از کاربران قربانی در شبکه اجتماعی قرار داده می‌شود. این‌گونه مطالب، عمدتاً در قالب پیام‌هایی جعلی هستند که به نقل از کاربرانی منتشر می‌شوند که پیش‌تر، هدف حمله قرار گرفتند؛ کاربرانی که حتی شاید از انتشار این مطالب به نام خودشان آگاه نباشند. محتوای این مطالب، اغلب مسائلی غیرواقعی مانند درخواست کمک از سوی کاربر هستند؛ درخواستی که منجر به ورود و ثبت‌نام دیگران به وب­گاه‌های جعلی می‌شود که باهدف جمع‌آوری اطلاعات شخصی آن‌ها طراحی‌شده‌اند.

یکی از مهم‌ترین مثال‌ها از این دسته حملات، پیام‌هایی است که در شبکه‌های اجتماعی موبایل منتقل می‌شوند. برای مثال، پیام‌هایی که در شبکه‌هایی نظیر وایبر و تلگرام به انبوهی از کاربران ارسال می‌شوند، معمولا از جانب فرستنده‌های گمنام هستند و در میان متن‌های تبلیغاتی یا هشدارآمیزی که لزوما از جانب منابع موثق تایید نشده است، خواننده را ترغیب می‌کنند تا با مراجعه به یک آدرس اینترنتی، اطلاعات خود را وارد کند، ممکن است نمونه‌هایی از طعمه حملات صیادی باشند.

در شکل زیر، نمونه‌ای از این پیام‌ها که به عنوان طعمه برای حملات صیادی استفاده می‌شوند را مشاهده می‌کنید. می‌توان دید که این پیام چگونه با استفاده از فنون تبلیغاتی نظیر جملات ترغیب‌کننده، کاربران وادار می‌کند تا بر روی پیوند انتهای متن کلیک کنند. همچنین مشاهده می‌شود که آدرس موجود در انتهای متن کوتاه شده است تا اصل آدرس (که به احتمال زیاد، به وب‌گاهی نامعتبر و جعلی اشاره دارد) قابل مشاهده نباشد.

حملات صیادی

حتی گاهی اوقات محتوای مخرب توسط خود کاربران و با میل آن‌ها منتشر می‌شود؛ بدون آن‌که متوجه باشند در حال کمک به گسترش یک حمله صیادی هستند! اغلب در چنین سناریوهایی، مهاجم ابتدا یک محتوای متنی یا چندرسانه‌ای (نظیر تصویر و ویدیو) تولید می‌کند که حاوی پیامی نگران‌کننده یا هیجان‌انگیز است که خواننده را ترغیب می‌کند که علاوه بر مطالعه و اجرای خواسته‌های پیام، آن را با دیگران نیز به اشتراک بگذارد. صیاد در میان این پیام و در لابه‌لای محتوای فریبنده‌ای که تولید کرده است، پیوندها و دستورالعمل‌هایی قرار می‌دهد که خوانندگان را به سمت دام‌های صیادی هدایت می‌کنند. کاربرانی که فریب محتوای پیام را خورده‌اند و خود در دام صیادی گرفتارشده‌اند، با انتشار پیام باعث فریب دیگران نیز می‌شوند.

  • حملات صیادی به روش واسطه‌ای (Man-in-the middle phishing)

در این روش، صیاد خود را میان کاربر و وب‌گاه اصلی شبکه اجتماعی قرار می‌دهد و با روش ساده‌ای، به هدف خود که سرقت اطلاعات شخصی قربانی است، دست می‌یابد. در سناریوهای این‌گونه از حملات صیادی، مهاجم قربانی را به یک صفحه وب مشابه صفحه ورود به یک شبکه اجتماعی (یا هر صفحه دیگری که اطلاعات شخصی کاربر را دریافت می‌کند؛ مثل صفحه درگاه پرداخت یک بانک) هدایت کرده و کاربر با واردکردن اطلاعات خود، آن‌ها را در اختیار صیاد قرار می‌دهد. سپس صیاد با داشتن مشخصات کاربر، به سراغ وب‌گاه اصلی رفته، وارد حساب کاربری قربانی شده و اقدام به سرقت اطلاعات هویتی و شخصی وی استفاده می‌کند.

حملات صیادی

ضعف‌های امنیتی در ساختار نرم‌افزاری شبکه اجتماعی، می‌تواند تسهیل‌کننده این شیوه از حملات صیادی باشد؛ ضمن آن‌که عدم توجه و آگاهی کاربر نیز بیش از هر عامل دیگری باعث افزایش تهدید این حملات می‌شود. برای پیش‌گیری از چنین حملاتی لازم است کاربران در زمان استفاده از وب‌گاه‌ها، توجه کافی به نحوه ارسال اطلاعات دسترسی خود داشته باشند و توجه داشته باشند که از برنامه‌ها و وب‌گاه‌های رمزگذاری شده (وب­گاه­هایی که از پروتکل­ امنیتی HTTPS استفاده می­کنند.) برای تبادل اطلاعات استفاده نمایند. توجه به آدرس وب‌گاه در نرم‌افزار مرورگر در چنین شرایطی می‌تواند مفید باشد؛ هم از جهت معتبربودن آدرس (و تمایز آن با آدرس‌های مشابهی که برای طعمه‌گذاری طراحی شده‌اند) و هم از جهت پشتیبانی از پروتکل امن HTTPS.

حملات صیادی

صیادان دنیای مجازی همواره در جستجوی روش‌های جدید برای دست‌یابی به مقاصد سوء خود هستند و برای پیش‌گیری از افتادن در دام آن‌ها، افراد و شرکت‌ها می‌بایست آگاهی خود را از روش‌های جدید حملات به‌روز نگه‌داشته تا مانع از موفقیت حملات صیادی شوند. متولیان شبکه‌های اجتماعی نیز وظیفه‌دارند، آخرین روش‌های مورد استفاده مهاجمان را با تولید محتوای آموزشی و قراردادن فیلم‌ها و مطالب مرتبط در شبکه‌های اجتماعی به اطلاع کاربران خود برسانند و از این راه نه‌تنها از کاربرانشان در قبال حملات محافظت کرده، بلکه میزان اعتماد کاربر به محصولات خود را افزایش دهند.