‫ اخبار

امنیت و حریم خصوصی کودکان در شبکه‌های اجتماعی (۴)

در شماره‌های ۱ و ۲ از مجموعه آگاهی‌رسانی «امنیت و حریم خصوصی کودکان در شبکه‌های اجتماعی»، به بررسی اهمیت حریم خصوصی کودکان در شبکه‌های اجتماعی و خطراتی که از این طریق متوجه آنها می‏شود، به همراه نقش اساسی والدین در این حوزه پرداختیم. در آگاهی‌رسان شماره ۳ نیز شش مورد از نکاتی را که والدین باید برای حفاظت از فرزندان خود در شبکه‌های اجتماعی رعایت کنند، معرفی کردیم. در این آگاهی‌رسان به معرفی ادامه این نکات می‌پردازیم.

7. بهتر است رایانه و لپ‌تاپ را در محل‌های شلوغ خانه نگهداری کنید و به کودکان اجازه استفاده از آن‌ها را در اتاق و محل‌های خصوصی‌شان ندهید.

امنیت و حریم خصوصی کودکان در شبکه‌های اجتماعی

بهتر است رایانه، لپ‌تاپ و سایر دستگاه‌هایی که قابلیت اتصال به اینترنت دارند را در محل‌های عمومی خانه همچون پذیرایی و آشپزخانه که محل رفت و آمد شما و سایر اعضای خانواده است قرار دهید. این کار به صورت خودکار سبب نظارت شما و دیگران بر فعالیت‌های مجازی کودکانتان خواهد شد. بهتر است خودتان نیز از بردن این‌گونه دستگاه‌ها به اتاق و محیط خصوصی خودداری کنید و در محل‌های عمومی خانه از این وسایل استفاده کنید تا به کودکان احساس تبعیض القا نشود.

8. به کودکان یاد دهید که به پرسش‌نامه‌ها، مسابقات و هدایای رایگان در شبکه‌های اجتماعی اعتماد نکرده و ابتدا موضوع را با شما در میان بگذارند.

امنیت و حریم خصوصی کودکان در شبکه‌های اجتماعی

در هنگام کار با شبکه‌های اجتماعی بسیار پیش می‌آید که پیشنهاد شرکت در یک پرسش‌نامه، مسابقه و غیره به صورت بالاپر (Popup) یا به صورت پیام‌های تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی تحت موبایل ظاهر شده و از کاربر خواسته می‌شود که در آن‌ها شرکت کند. هر چند که بسیاری از این پیشنهادات، سالم بوده و از طریق خود شبکه‌ اجتماعی یا شرکای شخص سوم قابل اطمینان آن صورت می‌گیرد، اما بعضی مواقع نیز توسط مهاجمان حوزه مهندسی اجتماعی با انگیزه‌های سوء مانند دزدیدن مشخصات، جعل حساب کاربری و غیره ارائه می‌شود. معمولا برای اغوای کاربران به قبول این پیشنهادات، از هدایای مختلف و قول شرکت در قرعه‌کشی استفاده می‌شود، به طوری که بسیاری از کاربران بزرگسال نیز فریب خورده و در دام حمله گرفتار می‌شوند. در این میان کودکان حساس‌تر هستند و امکان فریب خوردن آن‌ها بسیار بیشتر است؛ لذا سعی کنید به کودکانتان یاد دهید که از این‌گونه پرسش‌نامه‌ها، مسابقات و هدایا حتی اگر توسط یکی از دوستان نزدیکشان برای آن‌ها ارسال شده، پرهیز کنند یا در صورت علاقه زیاد به شرکت در آن‌ها، ابتدا موضوع را با شما در میان بگذارند.

9. مراقب تصاویر و مطالبی که کودکانتان در شبکه‌های اجتماعی ارسال می‌کنند باشید.

امنیت و حریم خصوصی کودکان در شبکه‌های اجتماعی

در یک فضای مجازی ایده‌آل، کودکان شما هیچ تصویری از خود یا دوستانشان را بدون آگاهی شما منتشر نمی‌کنند؛ اما در واقعیت این‌گونه نیست. کودکان ممکن است خواسته یا ناخواسته اقدام به انتشار محتوا و تصاویر در شبکه‌‌های اجتماعی و فضای مجازی نمایند؛ تصاویری که ممکن است حریم خصوصی ایشان و حتی حریم خصوصی شما را نیز به خطر بیندازند. بنابراین لازم است که همواره صفحات فرزندانتان در شبکه‌های اجتماعی را دنبال کرده و مطالبی که منتشر می‌کنند را پیگیری نمایید.


مشخصات خبر

تاریخ ایجاد: 5 مرداد 1395

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0