موتور تولید شبکه اجتماعی موتوشاب

دسته‌ها
قوانین و ضوابط اجرایی

فیلتر بر اساس برچسب
محتوای مجرمانه
جرائم رایانه‌ای
تجارت الکترونیکی
فهرست قوانین و ضوابط اجرایی جمهوری اسلامی ایران در حوزه فضای مجازی

قانون شماره 1: قانون جرائم رایانه‌ای

 
این قانون که در تاریخ پنجم خرداد ۱۳۸۸ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، ناظر بر فعالیت کاربران در فضای مجازی و تبیین محتوا و رفتار مجرمانه در این فضا است (متن قانون). تمامی پایگاه‌های رایانه‌ای داخلی و کاربران موظف هستند از این قانون تبعیت نمایند.

قانون شماره 2: قانون تجارت الکترونیکی

 
مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۷ دی ۱۳۸۲ این قانون را به تصویب رساند. در این قانون شرایط و ضوابط مربوط به تمامی بنگاه‌های کسب‌وکاری که در فضای مجازی مشغول به فعالیت هستند تعیین شده است (متن قانون). تمامی پایگاه‌های اینترنتی که علاوه بر ارائه خدمات به کاربران، به کسب‌وکار نیز مشغول هستند، مشمول این قانون خواهند بود.

قانون شماره 3: قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای

 
حقوق تولیدکنندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای و جرایم مرتبط با نقض این حقوق، موضوع این قانون است که در تاریخ چهارم دی ۱۳۷۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است (متن قانون). بر اساس این قانون، حقوق توسعه‌دهندگان خدمات رایانه‌ای مشخص شده است.

قانون شماره 4: آیین‌نامه جمع‌آوری و استنادپذیری ادله الکترونیکی

 
در اجرای ماده ۵۴ قانون جرایم رایانه ای، بـنا به پیشنهاد وزیر دادگستری، آیین نامه جمع آوری و استنادپذیری ادله الکترونیکی توسط قوه قضاییه تهیه و تصویب شده است (متن آیین‌نامه).

قانون شماره 5: فهرست مصاديق محتوای مجرمانه

 
در راستای اجرای قانون جرائم رایانه‌ای، کارگروهی تحت عنوان «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» تشکیل شده است که وظیفه آن، تعیین مصادیق برای محتوای مجرمانه مطرح‌شده در قانون و همچنین نظارت بر محتوای تارنماها است (پایگاه اینترنتی کارگروه). در ادامه، فهرستی از مصادیق محتوای مجرمانه که در وب‌گاه این مرکز منتشر شده است، قرار دارد (مشاهده فهرست).